Wyprawa Highlands Route 2021 – s/y Nashachata II gotowa do wyjścia w morze.

Etap: L21.02

Trasa rejsu: Stavanger - TrondheimTermin:
od 2021.05.22 do 2021.06.05
Czas trwania:
14 dni
Ilość mil morskich:
600 (średnio 43 na dzień)
Skipper:
Tomasz Kosiewicz
Kontakt ze skipperem:
+48 798 689 759, email: tomek@solent-sail.pl
Wolnych miejsc:
4

Stavanger - Lysefjord (wioska Lysebotn z górą Kjeragbolten (kula między skałami)) – Hardangerfjord (wioska Sunndal - lodowiec Folgefonna, dalej wioska Skjeggedal w gminie Odda -Trolltunga (Język Trolla)) – Bergen- Alesund -Trondheim

Nasz etap to doskonały pomysł na połączenie żeglarskiej praktyki, górskich wycieczek i podziwiania norweskich fiordów.
Startujemy ze Stavanger, gdzie zaczniemy naszą przygodę z fiordami. Przemierzymy jeden z najpiękniejszych fiordów Norwegii, Lysefjord, otoczony na całej swej długości granitowymi skałami niemal pionowo opadającymi do wody. Po drodze, mijając wodospad Hengjanefossen i słynną 600-metrową skalną ambonę Preikestolen, dopłyniemy do malowniczej miejscowości Lysebotn. Oprócz morza kochamy góry, więc wybierzemy się stąd na górę Kjerag skąd rozciąga się przepiękna panorama na cały fiord. Będziemy wchodzić na wysokość ponad tysiąca metrów nad poziom morza. Trud zostanie wynagrodzony niesamowitymi widokami. Będzie okazja do zrobienia sobie zdjęcia na kamiennej kuli Kjeragbolten zakleszczonej między ścianami przepaści.
Następnie będziemy odkrywać uroki Hardangerfjordu. Wybierzemy się na lodowiec Folgefonna. Znajduje się on na półwyspie o identycznej nazwie, pomiędzy Sorfjord na wschodzie, Akrafjord na południu i Hardangerfjord na zachodzie w okręgu Hordaland. Wśród największych norweskich lodowców kontynentalnych zajmuje trzecie miejsce, jest także największy z 3 lodowców tworzących Folgefonnę. Dopłyniemy do wioski Sunndal, na zachód od lodowca, skąd możliwy będzie spacer do malowniczego górskiego jeziora u podnóża lodowca. Jeśli natomiast zdecydujemy się na wpłynięcie do Oddafjordu, możliwe będzie wejście na jego najwyższy punkt. Z wioski Skjeggedal w gminie Odda możliwa jest piesza wędrówka (zabiera co najmniej sześć godzin) do znajdującej się tam skały Trolltunga (Język Trolla). To charakterystyczna półka skalna, która wystaje poziomo z górskiego zbocza, wysoko nad wioską.
Wejdziemy do stolicy krainy fiordów – Bergen. Z pewnością zwiedzimy portową dzielnicę Bryggen oraz odwiedzimy słynny targ rybny. Jeśli czas pozwoli możemy odwiedzić akwarium lub wjechać kolejką na wzgórze Floyen z którego rozciąga się wspaniała panorama Bergen i okolicy.  Następnie pożeglujemy dalej na północ w kierunki Trondheim, dawnej stolica państwa wikingów, leżąca w głębi trzeciego najdłuższego fiordu Norwegii. Po drodze wejdziemy do Alesund, małego miasteczka w sercu Norwegii którego nazwą została nazwana najdalej na północ wysunięta stacja badawcza  na Spitsbergenie-New Alesund. Postoje w portach planowane będą na bieżąco w trakcie rejsu i zależne będą od aktualnych warunków i prognoz pogody.
Zaplanowaliśmy rejs tak by poznać to, co w Norwegii najpiękniejsze czyli połączenie morza i gór.

Wróć do opisu wyprawy